הפרדוקס

וורדפרס ומיקרוסופט – גם זה קורה (ועובד לא רע)

Posted by: adm@n on: 27 בפברואר 2011

Microsoft WebMatrix היא פלטפורמת הפיתוח המייקרוסופטית ל-web שאימצה בחום לאחרונה מערכות קוד פתוח רבות, וביניהן וורדפרס. זו לא פעם ראשונה שאני מופתעת מכך שמייקרוסופט עושים משהו טוב שקשור לבלוגים – כבר ב-2006 (2006?!)  הופתעתי לטובה מ-Windows Live Writer, שבעיניי הוא עדיין כלי הפרסום הנוח והטוב ביותר שנתקלתי בו עד כה.
לפני כחודשיים נפגשתי עם גיא בורשטיין ממיקרוסופט שהציג לי את היתרונות של פיתוח אתר וורדפרס חדש באמצעות WebMatrix. עבורי היתרון הגדול ביותר היה הממשק ה-Visual Studio-י שמקבל על ניהול הפיתוח ו"המשחקים" עם התקנת וורדפרס מקומית, וכן התמיכה שמציעה מייקרוסופט לא רק על ידי שילוב התקנת הוורדפרס בגלריית האפליקציות הזמינות, אלא ספציפית את וורדפרס בעברית.

החסרון היחיד בעיניי הוא העובדה שהתוכנה מאפשרת ליצור ולערוך התקנות וורדפרס חדשות, אך לא "להוריד" התקנות קיימות ולעבוד איתן. בימים הקרובים אעשה ניסיון להעביר את ה"פיתוח" (אם אפשר לקרוא לזה כך) שלי על וורדפרס, אשמח לעדכן אתכם בהמשך.

בינתיים הסקרנים שביניכם יכולים להיעזר במדריך הנפלא של רן בר זיק לוורדפרס על Microsoft Webmatrix.

9 Responses to "וורדפרס ומיקרוסופט – גם זה קורה (ועובד לא רע)"

הי,
לא הרבה (בארץ) יודעים, אבל ישנה מערכת CMS מעולה שנקראת אומברקו. חפשו umbraco.org, לגמרי בדוט נט (דוטנט 4, כתובה ב-C# גירסה הבאה אפילו משדרגים ל-MVC ותמיכה בענן azure). מאפשרת עבודה מויז'ואל סטודיו ולגמרי חינמית ובקוד פתוח. מערכת מאד גמישה וקלה ללימוד ולתפעול. ניתן להשתמש בה לכל סוגי האתרים ולא רק לבלוגים, ולראייה – בשנה שעברה היו למערכת יותר מ-85,000 הורדות ועסקים קטנים וחברות גדולות משתמשות בה. למשל האתר asp.net מבוסס על המערכת וכמו כן האתר של פג'ו והיינץ ועוד רבים וטובים. גם היא ניתנת להתקנה מאד פשוטה באמצעות webmatrix.
בקיצור – אני לא עובד באומברקו.. אבל אני באמת מאמין בה, ומלבד העובדה שהקמתי סטודיו שמתמחה בפתרונות מבוססי אומברקו, אני בשלבים ראשונים של הקמת קהילת משתמשים ישראלית. אני מתכנן לעשות הרצאת הכרות ראשונה בקרוב מאד, אז מי שמעוניין מוזמן לשלוח לי מייל ואעדכן אותו בנושא.
תודה,
ערן.

חסרון די גדול ל־WebMatrix וגם ל־umbraco ולשאר היישומים מבוססי דוטנט – הם מחייבים שימוש ב־Windows בצד השרת, וידוע לכל שווינדוס היא לא המערכת האידיאלית לשרתים ויישומים שרוצים שישארו זמינים בכל מחיר.

test post will delete

תומר: אני לא עובד במיקרוסופט ואני גם לא מעריץ של כל מה שהם עושים, אבל בוא נהיה הוגנים: אני חושב שאמירה כזאת כללית וגורפת על ווינדוס וישומים מבוססי דוטנט ("לא מערכת אידיאלית ליישומים שיישארו זמינים בכל מחיר") – היא ממש לא מדוייקת. ישנם המון מערכות חשובות שמבוססות על טכנולוגיות אלו, פיננסיות, ביטחוניות וכו'. כרגיל, איכות הקוד תלויה גם באיכות המתכנת, כמו בכל שפה.
כמו כן אני לא חושב בכלל שהייתי מגדיר מערכת CMS כמערכת שצריכה להיות זמינה "בכל מחיר". בוא נשמור את ההגדרה הזאת לטיל החץ ודברים מהסוג הזה.. שבאמת אלו לא מערכות שכתובות בדוטנט (אבל גם לא ב-php או ברובי..).
ואגב, אם באומברקו עסקינן, מנסיוני האישי מדובר במערכת CMS עם ביצועים מעולים גם באתרים עמוסים, ואם אני משווה אותה למערכות CMS אחרות (שזאת היא ההשוואה הנכונה לדעתי) – היא בהחלט נמצאת גבוה ברשימה מבחינת הזמינות והביצועים.

ערן – אתה מתעלם מדבר אחד חשוב – הביצועים של ווינדוס נחותים יותר בהשוואה למכונה זהה שמריצה מערכת הפעלה אחרת, ולכן גם עלות התחזוקה השוטפת גבוהה יותר (וטרם ציינו את עניין רשיונות השימוש וכו'). בעברי התעסקתי לא מעט עם מערכות Windows קריטיות וקריטיות קצת פחות; הסיכויים לקבל ביצועים טובים משרתים כאלו נמוכים מאד, ואתה מוצא את עצמך לא פעם מתעסק הפעלה מחדש של המערכת כי אחרי מספר שעות/ימים/שבועות מערכת ההפעלה "מתעייפת" וגם ללא שום סיבה שנראית לעין מתחיל להגיב לאט. מערכות הפעלה אחרות, לעומת זאת, לא דרשו אפילו רבע מפעולות התחזוקה שנדרשנו להשקיע במכונות ווינדוס…

אבל מה אני מתווכח איתך בכלל. אתה "מכור" לווינדוס וניתן להבחין בזה גם במבט חטוף באתר שלך.

צר לי שאתה רואה בזה וויכוח ובוחר להשתמש בביטויים כמו "מכור לווינדוס" מבלי שאתה מכיר אותי..
אני לא ראיתי בזה וויכוח, אלא רק מקיים דיון מקצועי ומחליף דעות. בוא נשאיר את זה ב-level המקצועי ולא האישי.
לענייננו – אני ממש לא מתכוון להכנס לוויכוח הנצחי ווינדוס מול לינוקס. קודם כל זה כבר משעמם, אפשר לדבר על זה שעות ואני ממש לא עובד בסנגוריה הציבורית של מייקרוסופט. אבל הכי חשוב – לדעתי זוהי בכלל לא השאלה הנכונה.
השאלה הנכונה היא – מהו הפיתרון הטכנולוגי המתאים לבעיה הספציפית של הלקוח שלך.ללקוח אחד זה פיתרון מבוסס לינוקס, לשני ווינדוס, לשלישי ג'אווה וכו'. זה הכל. כל דבר והיתרון והחיסרון שלו.

הי, במקרה נתקלתי בפוסט הזה והחלטתי לצרף את "שני הסנטים" שלי :) .

תומר, ממש לא יודע לפי מה החלטת שחלונות נחותה מלינוקס ולפי איזה מפרט אתה מבסס את הקביעה הזו?

אני עובד באירגונים שיש להם גם וגם וכל מערכת מותאמת לצרכים!

מאז ומתמיד דעתי היתה שלכל פיתוח נדרש, ישנו הכלי המתאים לו. לינוקס ווינדוס משיקים בהרבה מאוד תחומים ולכן הוויכוח הנצחי :) .

אני מפתח גם על לינוקס וגם בווינדוס ושתיהן מוצלחות.

בנוגע לאומברקו, פיתחתי איתה כבר מספר אתרים והיא פשוט מדהימה לדעתי. בעיקר קהילה חזקה של משתמשים והמענה המהיר לתיקוני באגים והתפתחות המערכת והתאמתה ליכולות השפה (c#).

ערן אשמח להצטרף להרחבת קהילת המשתמשים ובכלל לקידום אומברקו בארץ.

גל.

גל,
אשמח אם תצור איתי קשר דרך דף צור קשר באתר שלי.

תודה,
ערן.

שלום לך שרית האם יש לדעתך חסרונות ברורים לעבודה של וורדפרס על webmatrix

למשל האם אוכל להוריד מכל מקום תבניות או אם בכלל אני ומגבל באזו שהיא צורה שתפריע למשתמש ממש ממש חדש?

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • תומר: שלום שלום. את באה לפה הרבה?
  • גברת וורדפרס: שלום, זו תגובה.כדי למחוק תגובות, צריך רק להיכנס למערכת ולהציג את התגובות של הפוס
  • תומר: כשאני טס לחו"ל אני מוודא מראש שיהיה אינטרנט במקום בו אני אשהה (זה לא מסובך כשנמצאים