הפרדוקס

סקירה – ראוטר אלחוטי בחו"ל – Webbing

Posted by: adm@n on: 18 במאי 2011

בתחילת החודש טסתי במסגרת העבודה ל-5 ימים בלונדון. עם הנחיתה וההתאקלמות הבנתי שהסמארטפון שלי מסרב בכל תוקף להתקבע על רשת סלולארית מקומית. אחרי יום וחצי ועשרות בקשות של נציגי התמיכה של פלאפון לכבות ולהדליק את המכשיר, הם נברו עוד קצת עמוק במוחם והגיעו למסקנה שהבעיה היא במכשיר שלי, ונדבר כשתחזרי לארץ. התקלה נסגרה. מעבר לתלונה הצרכנית, חשוב שתבינו את נקודת הפתיחה של הסקירה הזו – במשך חמישה ימים בלונדון הסתובבתי עם טלפון שאינו מסוגל לקבל או להוציא שיחות וסמסים.

מספר ימים לפני הטיסה, מבלי לדעת על התקלה שצפויה לי, החלטתי בהחלטה רגעית להזמין שירות שנחשפתי אליו לא מזמן – ראוטר סלולארי אלחוטי בשם WebbingSpot. המליצו לי לא להסתמך על כמויות או איכות נקודות ה-wifi ברחבי לונדון. בדיעבד הסתבר לי שמדובר היה על החלטה נכונה מפני שבזכות הראוטר הייתי מסוגלת לתקשר עם העולם באמצעות האינטרנט. אציין שפניתי לחברה בבקשה לקבל את המוצר לסקירה, והם בתמורה החליטו להעניק לי אותו בהנחה. ועכשיו, לסקירה:

ההבטחה

באתר האינטרנט שלה מבטיחה החברה ראוטר סלולארי להשכרה על פי מחירון fixed, עם מכסת גלישה מכובדת ( 300 MB ליום). הראוטר מגיע עם שליח למזמין באמצעות שליח עם סים מקומי של מדינת היעד ואמור לאפשר גלישה פשוטה וזולה ביחס למחירים המופרעים של חברות הסלולאר. הראוטר יכול לשמש עד חמישה מכשירים בו זמנית ללא התקנה מיוחדת של תוכנה או חומרה.

בחרתי בראוטר שמציעה החברה ולא ב-netstick מפני שנסעתי עם לפטופ + סמארטפון, והיה לי חשוב כמובן שגם הסמארטפון ישמש לי לגלישה.

הזמנה ומשלוח

את ההזמנה מבצעים על פי תאריכי הטיסה באתר החברה. התשלום מבוצע באמצעות כרטיס אשראי ונתבקשתי לשלם 50 ₪ נוספים עבור משלוח עד הבית באמצעות שליח (משלוח + איסוף על ידי שליח עם החזרה לארץ).

תכולת הערכה

השליח מביא איתו קופסת פלסטיק ממותגת, קשיחה וסגורה היטב. היא מכילה את הראוטר (המכיל מבעוד מועד את הסים המקומי של מדינת היעד), כבל USB להטענה, חוברת הפעלה קצרה וחיבור לשקע קיר (מומלץ כמובן להצטייד מראש במתאם חשמלי של המדינה אליה אתם טסים – את המתאם החברה לא מספקת) .

הפעלה ראשונית ותפעול

תפעול הראוטר מסתכם בלחצן POWER יחיד המאפשר הדלקה וכיבוי. נוריות חיווי מציינות את סטטוס הפעילות – מצב סוללה, קליטת רשת סלולרית ושידור אלחוטי. נדרשות לראוטר כ-30 עד 40 שניות להידלק, להתחבר לרשת הסלולרית ולהתחיל לשדר. לא נתקלתי בבעיות קליטה מיוחדות מלבד בזמן נסיעה ברכבת התחתית.

הרשת האלחוטית שהמכשיר מייצר מוגנת באמצעות סיסמה. את ה-SSID (שם הרשת האלחוטית) והסיסמה שלה ניתן למצוא על מדבקה קשיחה בגב הראוטר. זה יופי של פתרון מפני שכך לא צריך לשנן סיסמאות או להיאבק עם קונפיגורציות מיותרות.

חווית הגלישה

באתר האינטרנט מציינת החברה שמהירות הגלישה משתנה בין מדינה למדינה, אך בדרך כלל מדובר על מהירות שנעה בין 2Mbps – 4Mbps. אני מתוודה שלא בדקתי בפועל את מהירות הגלישה, אך לא הרגשתי איטיות מיוחדת ברמה שממש הפריעה לי לעסוק בענייני בעת הגלישה. השימוש הסטנדרטי שלי בלפטופ כלל דפדפן הפתוח באופן קבוע על אתרי חדשות, ג'ימייל, פייסבוק ואאוטלוק ארגוני.

גם במהלך הלילה, בו ישנו הקולגות שלי ואני בחדרים נפרדים במלון, גילינו להפתעתנו שגם מקומה אחרת לחלוטין במלון הם מצליחים להתחבר ולגלוש במהירות סבירה ונוחה בלפטופ מהחדר שלהם.

ניצול מגבלת השימוש

ארבעה אנשים השתמשו במידה כזו או אחרת בראוטר במשך חלקים מכובדים ביום לגלישה, לג'ימייל ואאוטלוק, פייסבוק וכן גם לפחות שעה וחצי של שיחות סקייפ. לאחר חמישה ימים ניצלנו 750 מתוך 1500MB שהיו זמינים לנו.

בחישוב מהיר שעשיתי על פי הנתונים באתר פלאפון – 750MB היו עולים לי כ-6,200 ש”ח (פלאפון גובים כיום 699 ₪ עבור 80MB).
ניתן לעקוב בזמן אמת אחר ניצול השימוש בחבילה באתר החברה לאחר התחברות עם שם משתמש וסיסמה, דבר שהיה שימושי במיוחד מפני שדאגתי מאוד מחריגה.

חשמל והטענה

נושא החשמל והטעינה היה הדבר היחיד שהשאיר אותי מבולבלת מספר פעמים. על פי אתר החברה הטענה מסודרת ומלאה של המכשיר אמורה להספיק ל-4 שעות שימוש ביום. זאת משום שהראוטר נכנס למצב Sleep לאחר כ-10 דקות ללא שימוש, ובתנאי שאין מכשיר העושה שימוש ברשת האלחוטית.

הניסיון שלי מראה אחרת. היו מספר פעמים בהם גיליתי שהסוללה הזדקקה לטעינה לאחר כשעה או שעה וחצי. תחושתי הייתה שהסוללה אינה מחזיקה מעמד כפי שציפיתי, ולכן כבר מהיום השני דאגתי להסתובב עם כבלי ההטענה.

התנהגות בלתי צפויה נוספת ששמתי לב אליה הייתה שכאשר הראוטר מחובר ללפטופ או לחשמל לצורך טעינה, הוא לא נכבה לחלוטין, אלא מפעיל את עצמו מחדש לאחר כיבוי. במהלך השינה ניתקתי אותו על מנת שלא ישדר לי ליד הראש במהלך כל הלילה או ישתמש בחלק מנפח החבילה מבלי שאתכוון לכך.

שיחות סקייפ

דקות Skype Out לישראל שרכשתי בעבר איפשרו לי לבצע שיחות קול מהסמארטפון על אף התקלה של פלאפון. השתמשתי בסקייפ בשיחות היומיות שלי למשפחה וחברים באמצעות הראוטר של Webbing ואיכות השיחה הייה טובה מלבד delay קצר.

איך לשרוד בחו"ל רק עם אינטרנט וסמארטפון

לסיכום ההוצאות, מדובר על כ-470 ₪ (כולל 20 ש”ח  ששילמתי עבור Skype) המהווים פתרון לאלו מאיתנו שחווים קשיים לשרוד יום בלי אינטרנט, גם בחו"ל. חשוב לזכור שמלבד חבילת הגלישה, יש לשלם לחברות הסלולאר גם סכומים נאים ומוגזמים על חבילות השיחות והסמסים.
עם קצת תושייה הקורא הממוצע של ניוזגיק ישכיל, כמוני, להתקין אפליקציות כמו Viber ו-What's App, וכמובן Skype ופתרתם גם את עניין המחירים המחרידים על שיחות וסמסים.

סיכום

אין לי שמץ של ספק, החיבור הסלולארי האמין של Webbing הציל אותי לא רק מהסתמכות על רשתות אלחוטיות לצורך גלישה מזדמנת, אלא גם מניתוק מוחלט בעת שהייה מחו"ל ואולי אפילו יותר חשוב מחיוב סלולארי אימתני. מהירות ואיכויות הגלישה, גם כאשר מספר משתמשים גולשים בבת אחת הוכיחו את עצמן כשימושיות גם במסגרת נסיעת עבודה. מדובר על שירות שללא ספק אשתמש בו בטיסה הבאה שלי בחודש הקרוב. אך כמובן, בעקבות החוויה שעברתי, לא הייתי ממליצה לכם להסתמך על האינטרנט בלבד. מדובר על פתרון מצוין עבור גלישה אך לא כדאי לטוס לחו"ל עם מכשיר תקול או חסום לחלוטין מגישה לרשת הסלולארית המקומית.

הייתי שמחה אם Webbing יציעו חבילות מעט קטנות או גמישות יותר – אחרי הכל אחרי בנסיעה שבה הרגשתי שבה השתמשתי לא מעט בנפח הגלישה התברר שחזרתי עם מחצית ממה ששילמתי עליו. קצת חבל לי על מחצית הסכום שנשאר ועל אי השימוש.

אמליץ לכם:

  • לשמור היטב על רכיבי הערכה שמסופקים לכם על מנת שלא יגבה מכם קנס.
  • לעקוב במידת האפשר אחר מידת השימוש שלכם על מנת שלא תחרגו מהמגבלה.
  • הקפידו להטעין את הראוטר וכן לנהל בחוכמה את השימוש – לכבות אותו לחלוטין כאשר אינכם זקוקים לאינטרנט. מומלץ גם להסתובב במהלך היום עם כבל ההטענה.
  • להנות, כמובן.

 

2 Responses to "סקירה – ראוטר אלחוטי בחו"ל – Webbing"

ועוד המלצה אחת – תשתדלו לא להזדקק לשירות הלקוחות של webbing, מזמן לא נתקלתי בשירות מבזה כל כך! נאלצתי לרדוף אחריהם שבועות ארוכים כדי לקבל זיכוי על חיוב מוטעה בגלל ראוטר שלא עבד בחו"ל. חבל – מוצר עם פוטינציאל אדיר ושירות על הפנים.

כשאני טס לחו"ל אני מוודא מראש שיהיה אינטרנט במקום בו אני אשהה (זה לא מסובך כשנמצאים בחברתם של גיקים שנושמים אינטרנט אלחוטי). אני טס עם טלפון סלולרי שמיועד למקרי חירום בלבד ולכן חוזר לארץ עם 0 הוצאות, אבל תודות לשירותי SIP כגון sipme ו־spikko אפשר לתקשר עם הארץ במחירים סבירים (לעיתים גם זולים יותר משיחה סלולרית פנים ארצית). סקייפ מבחינתי הוא ערוץ גיבוי שכן הוא דורש הפעלה של תוכנה ייעודית גם בצד השני, דבר שמסרבל מאד את העבודה ואת האפשרות לתקשר עם כל אדם ובכל עת.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • תומר: שלום שלום. את באה לפה הרבה?
  • גברת וורדפרס: שלום, זו תגובה.כדי למחוק תגובות, צריך רק להיכנס למערכת ולהציג את התגובות של הפוס
  • תומר: כשאני טס לחו"ל אני מוודא מראש שיהיה אינטרנט במקום בו אני אשהה (זה לא מסובך כשנמצאים